Aktualne poszukiwania grobu Kopernika:
Wątpliwosci, Problemy i Perspektywy
W latach 2004–2005 świat obiegła wiadomość o poszukiwaniu grobu Mikołaja Kopernika w Katedrze we Fromborku (Warmia). Następnie w 3.11.2005 podano do powszechnej wiadomości informację o zindentyfiko-waniu tego grobu z 97% prawdopodo-bieństwem. Kluczowym argumentem, który przemawiał za tą identyfikacją było — w opini autorów tych poszukiwań — podobieństwo pomiędzy rekonstrukcją przyżyciową twarzy czaszki nr 13/05 z portretem Mikołaja Kopernika przechowywanym w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Badania te były kontynuowane w latach 2005–2009. Poszerzono je wtedy o badania genealogiczne i analizy DNA. |
Chociaż jestem zdecydowanym zwolennikiem poszukiwań grobu Mikołaja Kopernika, przyjąłem krytyczne stanowisko odnośnie wartości argumentacji i empirycznych dowodów przedstawionych podczas tych poszukiwań. Zob.:
-
Poszukiwania grobu Kopernika. Refleksje advocati diaboli.
Cz. 1. (I wersja opublikowana 30.10.2005.) -
Poszukiwania grobu Kopernika. Refleksje advocati diaboli.
Cz. 2. (I wersja opublikowana 22.12.2005.) -
O wadliwości argumentacji za ostatecznym odkryciem szczątków Mikołaja Kopernika. Cz. 1. (Opublikowane w grudniu 2012.)
-
O wadliwosci argumentacji za ostatecznym odkryciem szczątków Mikołaja Kopernika. Cz. 2. (Opublikowane w grudniu 2012.)
-
(z: Adamem Walanusem), Możliwość wykorzystania radiowęglowej metody datowania w badaniach grobu Mikołaja Kopernika. (Opublikowane w grudniu 2012.)
-
Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika: fakt medialny czy naukowy? (Opublikowane w grudniu 2014.)
-
Czy odkryto grób Mikołaja Kopernika?
(Opublikowane w 2020 r.)
Te dwa artykuły są pierwszymi krytycznymi opracowaniami tego tematu w literaturze.
Wskazane artykuły wnoszą nowe, oryginalne i ważne krytyczne uwagi na temat oceny tezy o odkryciu grobu Mikołaja Kopernika i identyfikacji jego rzekomych szczątków.
Warto tu dodać, iż:
- autor tych artykułów jest jedyną w Polsce osobą, która posiada stopień doktora i doktora habilitowanego oraz zdobył tytuł profesorski z tematyki badań kopernikowskich.
- Ponadto, jest on też faktycznym współautorem i jednym z sygnatariuszy (w imieniu Polskiej Akademii Umiejętności) tzw. Deklaracji Fromborskiej, zachęcającej do dalszych badań i kompetentnej popularyzacji osiągnięć Mikołaja Kopernika.
|