Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika: fakt medialny czy naukowy?
Aby pobrać plik (2 492 KB pdf), kliknij tytuł.
Papierowe wydanie:
Michał Kokowski, Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika: fakt
medialny czy naukowy? Komunikaty Mazursko-Warmińskie
2014/4(286), ss. 567–600.
STRESZCZENIE
W artykule krytycznie analizowane s± argumenty przemawiaj±ce za tzw. odkryciem grobu Mikołaja Kopernika przez zespół badaczy pod kierownictwem prof. Jerzego G±ssowskiego.
Ukazany jest punkt widzenia uczonych i punkt widzenia nieprofesjonalistów.
Rozważane s± różne możliwe scenariusze wydarzeń: (a) czy owe tzw. odkrycie jest faktem medialnym, czy też faktem naukowym; (b) czy jest to prawdziwe odkrycie, czy tylko rzekome odkrycie; (c) czy jest to dobrze uzasadnione odkrycie, czy Ľle uzasadnione odkrycie (ale jednak odkrycie) lub też (d) czy jest to Ľle uzasadnione rzekome odkrycie. Szczegółowa analiza ujawnia liczne niespójno¶ci, luki oraz poważne błędy w argumentacji popełnione przez zespół autorów zajmuj±cych się badaniami identyfikacyjnymi domniemanych szcz±tków Mikołaja Kopernika.
Prowadzi to do wniosku, że w sensie naukowym kwestia identyfikacji grobu 13/05 i szcz±tków pochodz±cych z tego grobu jest nadal spraw± otwart±.
Warto tu dodać, iż autor tych artykułów jest jedyn± w Polsce osob±, która posiada tytuł doktora i doktora habilitowanego z tematyki badań kopernikowskich. Ponadto, jest on też faktycznym współautorem i jednym z sygnatariuszy (w imieniu Polskiej Akademii Umiejętno¶ci) tzw. Deklaracji Fromborskiej, zachęcaj±cej do dalszych badań i kompetentnej popularyzacji osi±gnięć Mikołaja Kopernika.
|